i wykonywany transport ponadgabarytowy potrafi być naprawdę fascynujące. Bardzo często w takich programach poruszane są tematy bezpieczeństwa w trakcie przewozu i to jak ważny jest etap planowania. W trasie nie może przecież okazać się, że droga, która została wybrana jest za wąska albo przebiega przez nią linia wysokiego napięcia, o której nie wiedzieliśmy. Transport ciężki jest przez to wykonywany przez bardzo doświadczonych profesjonalistów, którzy mają za sobą wiele podobnych zleceń i są przygotowani na każdą ewentualność. Bardzo wymagający jest szczególnie transport maszyn, które muszą być doskonale zabezpieczone z uwagi na wiele ruchomych albo wrażliwych elementów. Bo co może być bardziej niebezpiecznego niż nagle ruszające się w trakcie przejazdu przez most ramię wielotonowej koparki?
Na początku trzeba wiedzieć czym jest
Chcesz założyć firmę z transportem ciężkim? Nie jest to taka łatwa sprawa, jednak postaram się opowiedzieć ci jak to zrobić. Na początku trzeba wiedzieć czym jest ten cały transport ciężki, lub inaczej ponadgabarytowy odnosi się do pojazdu lub zespołów pojazdów, w przypadku którego naciski osi z ładunkiem lub bez przekraczają dopuszczalne, przewidziane dla konkretnej drogi w przepisach o drogach publicznych, bądź w sytuacji kiedy wymiary, czy też rzeczywista masa całkowita wraz z przewożonym towarem albo bez niego są większe od tych, które dopuszczone zostały w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Na początku musisz wszystko porządnie zaplanować, oraz pomyśleć o najkorzystniejszym sposobie transportu towarów o niestandardowych wymiarach i wadze. Później zapoznaj się z przepisami, którym podlega transport ponadgabarytowy (jest ich naprawdę sporo). Potrzebujesz także wszystkich zezwoleń, na transport maszyn. Oczywiście na końcu musisz zarejestrować firmę, jak każdą inną. Jest to bardzo ogólna instrukcja, ale tak to mniej więcej wygląda.
Transport ponadgabarytowy to w dużym skrócie
Transport ponadgabarytowy to, w dużym skrócie, przewóz dóbr i przedmiotów, które nie zmieszczą się na naczepę zwykłego TIR-a. Termin ten najczęściej odnosi się do przemieszczania maszyn lub ich części.
Ciężarówki wiozące elementy ponadgabarytowe często możemy zobaczyć w nocy lub nad ranem. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że niejednokrotnie podróżują one w obstawie "pilotów" - mniejszych aut, których zadaniem jest informowanie o zbliżaniu się kolosa.
Jakie przepisy regulują transport ciężki?
Oczywiście w wypadku przewożenia przedmiotów i dóbr o wysokich gabarytach obowiązują osobne przepisy. Firma zajmująca się tego typu usługami musi zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie osi oraz całkowity ciężar pojazdu (liczony razem z kierowcą).
Jak przebiega transport maszyn?
Wiele maszyn - na przykład kotły ciepłownicze - posiada elementy o naprawdę dużych gabarytach. Aby je przewozić, trzeba uwzględnić szereg norm oraz ubiegać się o odpowiednie zezwolenia. Dopiero po spełnieniu wszystkich niezbędnych wymogów można rozpocząć transport.
Brzmi dość tajemniczo ale to nic
Transport jest bardzo szeroko pojętą dziedziną przemysłu. Przewozić można dosłownie wszystko: żywność, zwierzęta, meble. Transport publiczny obejmuje środki komunikacji miejskiej. Żeby wszystko sprawnie działało istnieje coś takiego jak logistyka. Jedną z dziedzin transportu jest transport ponadgabarytowy. Brzmi dość tajemniczo, ale to nic innego jak przewóz np. maszyn albo ciężkiego sprzętu budowlanego. Na rynku istnieją firmy, które się tym specjalizują, dysponują odpowiednimi pojazdami, a także zatrudniają pracowników, którzy są wyszkoleni do realizowania takich zleceń. Transport maszyn wymaga kwalifikacji kadry i doświadczenia, bo bez tego nie przewieziemy żadnej maszyny. Żeby z powodzeniem przerzucić z jednej budowy na drugą koparki czy betoniarski, transport ciężki musi odbywać się zgonie z zasadami bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest, aby sprzęt był źle zabezpieczony. Równie ważne jest dostosowanie trasy przejazdu, żeby później nie okazało się, że droga jest za wąska, albo że pojawi się most, pod którym sprzęt utknie.